
First 36 SE
Oceanis 47
Oceanis 52
Oceanis 47
Oceanis 52
Ajola Yachts on mukana Beneteau uutuuksien esittelyssä Cannesissa 9.9.–14.9 (Cannes Yachting Festival).
Beneteaun uusissa malleissa on luovuttu noista “pakollisista” lisävarustetasoista, ja sen sijaan veneet myydään suoraan joko omistaja-versiona (3 hyttiä) tai charter-markkinaan suunnattuina 4- tai 5-hyttisinä. Ja aikaisemmat vastaavat varustetasot sisältyvät nyt lähtöhintaan.
Hinnat alkaen
Oceanis 47 omistajaversio 446 780 € sis. alv
Oceanis 47 charter 435 485 sis. alv
Oceanis 52 omistaja 592 987,50 sis. alv
Oceanis 52 charter 558 475 sis. alv
Koko hinnastot tulevat ennen Cannesia.
Vakiovarusteluun on nyt siis lisätty paljon tavaraa. Samalla materiaaleja on vaihdettu edellisen sukupolven Oceaniksista ja nyt ne ovat parhaita markkinoilla. Myös puupintoihin on kiinnitetty erittäin paljon huomiota, ja näissä näkyy eri versioihin panostaminen hyvin. Omistajaversiossa puumateriaali muistuttaa hyvin paljon massiivipuuta.Laipiovanerin pintaviilu on merkittävästi paksumpi ja rakenteeltaan massiivipuumainen ja sen lisäksi monessa paikassa käytetään massiivipuuta. Vastaavasti charter-versiossa on kiinnitetty erityistä huomiota materiaalin kestävyyteen.
Oceanikset ovat olleet muutenkin hyvin purjehtivia, parhaita luokassaan, ja niiden suorituskykyä on edelleen pystytty parantamaan. Oceanis 52:n kohdalla vene on myös kasvanut selvästi Oceanis 51.1:een verrattuna, ja tämä näkyy erityisesti omistajan hytissä ja avotilassa. Molemmissa veneissä on avotilaan mahdollista saada peräpenkki joko varastotilalla tai grillikeittiöllä.

Beneteau Oceanis 47

Beneteau Oceanis 52
Molemmat uutuudet ovat ensimmäistä kertaa yleisölle tutustuttavana Cannesissa syyskuussa, 9.9.–14.9 Cannes Yachting Festivaleilla.
Tervetuloa!
